• O Nas

•

Przedszkole Miejskie Nr 25 w Jaworznie jest placówką publiczną. Powstało w 1986 roku z inicjatywy i funduszy  nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego "Jan Kanty", która była opiekunem naszego przedszkola.

Obiekt położony jest w atrakcyjnym miejscu, wśród zieleni na przestronnej działce przy ul. Mościckiego 21. Budynek jest parterowy, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia usytuowane są na jednym poziomie. Zarówno rodzice jak i personel przedszkola uważają, że warunki lokalowe są bardzo dobre. W budynku znajduje się 5 przestronnych, estetycznie urządzonych sal zabaw, każda z zapleczem higieniczno - sanitarnym; pracownia do zajęć terapeutyczno - artystycznych; duża szatnia dla dzieci z holem; kuchnia oraz pomieszczenia administracyjne. Wielkim atutem przedszkola jest piękny ogród z laskiem, wyposażony w atrakcyjne urządzenia jordanowskie do zabawy dla dzieci.

Obecnie w przedszkolu przebywa 125 wychowanków w wieku od 3 do 6 lat, uczęszczających do 5 oddziałów. Do pracy z dziećmi zatrudnionych jest 11 - nauczycieli (łącznie z dyrektorem), którzy posiadają wykształcenie wyższe o kierunku: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna; 4 - posiada dodatkowe kwalifikacje w zakresie: logopedii, terapii pedagogicznej i oligofrenopedagogiki. Ponadto nauczycielki ustawicznie doskonalą swój warsztat pracy, uczestnicząc w różnorodnych formach doskonalenia: kursach, warsztatach, konferencjach metodycznych, podnosząc tym samym jakość pracy przedszkola. Oprócz nauczycieli nad funkcjonowaniem przedszkola czuwa również personel administracyjno - obsługowy, który zajmuje się finansami przedszkola, przyrządzaniem posiłków, dbałością o czystość i porządek.

Priorytetem w organizacji pracy naszego przedszkola jest tworzenie grup jednolitych wiekowo, które prowadzone są przez nauczycielki począwszy od grupy najmłodszej, aż do 6-latków. Taka ciągłość zapewnia dzieciom lepsze możliwości aklimatyzacji w nowym roku szkolnym, wyrabia poczucie bezpieczeństwa a nauczycielkom przynosi wysokie efekty w pracy dydaktyczno - wychowawczej.

Celem naszej pracy wychowawczo-dydaktycznej jest stwarzanie dzieciom możliwości do ich maksymalnego rozwoju poprzez rozwijanie zainteresowań, wspieranie aktywności twórczej, która cechuje każdą żywą istotę i sprawia, że dziecko utrzymuje czynny kontakt z otaczającym światem i uczy się oddziaływać na rzeczywistość. Jesteśmy zdania, że dziecko samo współtworzy własny rozwój, dlatego pracujemy zgodnie z zasadą dwupodmiotowości: dziecko - nauczyciel. Przejawem tego jest wspólne planowanie zajęć, stwarzanie sytuacji otwartych, w których dziecko ma prawo wyboru, modyfikacji własnych działań nauczycieli, wynikającej z propozycji dzieci oraz stosowanie twórczych metod pracy, wyzwalających aktywność dziecka.

Wiodącymi wartościami, jakimi się kierujemy jest szeroko pojęte dobro dzieci, wrażliwość na potrzeby każdego człowieka, poszanowanie naszych praw i rozwój intelektualny nas wszystkich. Wyróżnia nas rodzinna atmosfera, wysoki poziom edukacyjnyi nieustająca chęć rozwijania się.