ZAJĘCIA DODATKOWE
- Oprócz zajęć dydaktyczno - wychowawczych, wynikających z podstawy programowej MEN, w przedszkolu odbywają się również zajęcia dodatkowe.
Na początku roku szkolnego każdy rodzic wyraża chęć uczestnictwa swojego dziecka w tych zajęciach, podpisując pisemną deklarację.
Zajęcia te prowadzone są przez wykwalifikowanychw danym kierunku pedagogów.ZAJĘCIA NIEODPŁATNEKatechezaW procesie katechizacji dzieci przedszkolnych ważną rolę odgrywają rodzice, rodzina, opiekunowie.
To oni mają za zadanie kształtować religijność dziecka, obraz Boga bliskiego i przyjaznego,godnego zaufania. To w rodzinie dzieci poznają pierwsze znaki, gesty religijne a także uczą się pierwszych modlitw. Przedszkole jest tym miejscem, gdzie rodzice otrzymują wsparcie w postaci katechezy przedszkolnej. To tutaj uczą się również znaków, gestów religijnych, śpiewają piosenki a także poprzez zabawę poznają prawdy religijne, rok liturgiczny i związane z nimi uroczystości i święta.LogopediaCelem ukierunkowanej działalności dydaktyczno - wychowawczej przedszkola jest przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole, poprzez osiągnięcie pewnego poziomu rozwoju fizycznego, intelektualnego i społeczno-moralnego, ułatwiającego start szkolny dziecka i warunkującego odnoszenie sukcesów w nauce. Na całokształt rozwoju dziecka i jego powodzenie w szkole w dużej mierze wpływa mowa. Jest ona atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, daje możliwość precyzyjnej komunikacji, pozwala zdobywać informacje i wyrażać własne sądy, uczucia, pragnienia. Wyrównywanie rozwoju mowy i korygowanie wad wymowy,to również zapobieganie trudnościom i niepowodzeniom szkolnym. Dziecko źle mówiące najczęściej pisze z błędami, słabo czyta, przejawia trudności w swobodnym wypowiadaniu się. Kształtowanie poprawnej mowy, jej doskonalenie oraz szeroko rozumiana profilaktyka,należy do głównych zadań logopedii. W rozwoju językowym dziecka niezmiernie ważne jest oddziaływanie wielu czynników, w szczególności należy podkreślić wpływ środowiska rodzinnego, przedszkola i pracy logopedy. Właściwa współpraca logopedy, nauczyciela i rodziców jest gwarancją powodzenia terapii logopedycznej. Cały proces rozwijania i doskonalenia komunikacji językowej dziecka przedszkolnego jest ciągły, długofalowy i uwzględniający prawo do traktowania dziecka w sposób indywidualny,zaś formy i metody pracy są dostosowane do jego możliwości psychofizycznych.
Logopedyczne zajęcia korekcyjno - wyrównawcze obejmują dzieci 5 - i 6 -letnie.
Działania logopedyczne obejmują:
1. Badanie mowy i sprawności narządów artykulacyjnych, badanie słuchu fonematycznego, ocena głosu, słownictwa i sposobu wypowiedzi.
2. Zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, podczas których przeprowadza się:
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia artykulacyjne,
- ćwiczenia słuchowe,
- ćwiczenia kształtujące prawidłową wymowę,
- ćwiczenia stymulujące rozwój mowy.
Ćwiczenia te realizowane są poprzez aktywność zabawową, do której zalicza się:
- zabawy ruchowe,
- zabawy tematyczne,
- zabawy dydaktyczne,
- zabawy uwzględniające treść utworów literackich.
Prowadzone w ten sposób ćwiczenia logopedyczne stymulują rozwój mowy dziecka, powodują odprężenie psychiczne, dają lepsze samopoczucie na skutek możliwości lepszego kontaktu werbalnego z otoczeniem i braku skrępowania wynikającego z nieprawidłowej wymowy, budzą wiarę we własne siły.
Terapia pedagogiczna
W naszym przedszkolu w ramach terapii pedagogicznej prowadzone są zajęcia z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.
Nadpobudliwość psychoruchowa jest to zespół objawów występujących zazwyczaj w jednej, dwóch lub wszystkich sferach funkcjonowania dziecka: ruchowej, poznawczej i emocjonalnej.W sferze ruchowej objawami tymi są: wyraźny niepokój ruchowy w zakresie dużej i małej motoryki. Obserwujemy u dzieci niemożność pozostawania w bezruchu nawet krótki okres czasu, podrywanie się z miejsca, chodzenie po sali zajęć, bieganie, wymachiwanie rękoma, podskakiwanie lub też wzmożone dobre ruchy kończyn (machanie nogami, poruszanie palcami rąk, ciągłe zajmowanie się rzeczami, które leżą w zasięgu ich rąk lub nóg, kiwanie się na krześle itp.).
Nadpobudliwość w sferze poznawczej wyraża się przede wszystkim trudnościami w skupieniu uwagi, wzmożonym odruchem orientacyjnym oraz pochopnością i pobieżnością myślenia. Dziecko nie jest w stanie skupić się dłużej nad wykonywaną czynnością, najmniejszy bodziec odrywa je od zadania. Dzieci te przerzucają swoją uwagę z obiektu na obiekt, robią wrażenie, jakby interesowało je kilka rzeczy naraz, co prowadzi min. do udzielania nieprawidłowych odpowiedzi na pytanie lub niewłaściwego rozwiązania zadań.
Nadpobudliwość w sferze emocjonalnej dziecka wyraża się przede wszystkim w nieopanowanych nieraz bardzo silnych reakcjach emocjonalnych, wzmożonej ekspresji uczuć oraz zwiększonej wrażliwości emocjonalnej na bodźce otoczenia. Często towarzyszy jej nasilona aktywność ruchowa oraz poznawcza, co może przejawiać się w trudnościach z koncentracją uwagi czy chaosie myślowym.
Dziecku nadpobudliwemu potrzebna jest miłość, szacunek i akceptacja jego trudności i ograniczeń. Aby mogło prawidłowo funkcjonować musi znać reguły i zasady postępowania. Muszą one być jasno i ściśle określone jak też konsekwentnie egzekwowane. Szczególne znaczenie ma dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo stały rozkład dnia wciągu którego dziecko powinno mieć możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu np. w zabawach ruchowych. Wskazane jest także prowadzenie zabaw relaksacyjnych i wyciszających tj. słuchanie spokojnej muzyki, bajek, opowiadań i wierszy. W celu odreagowania napięć można wykorzystać zajęcia plastyczne (np, rysowanie, wycinanie, malowanie).
Dzieci biorące udział w zajęciach:
• wykształcą umiejętność panowania nad swoim ciałem;
• udoskonalą koordynację ruchową w sferze całego ciała oraz czynności manualne;
• rozwiną spostrzegawczość, pamięć i uwagę, a także wyobraźnię ruchową, plastyczną i muzyczną;
• będą umieć korzystać z technik relaksacyjnych;
• wykształcą realną, pozytywną samoocenę;
• doświadczą sposobów wyrażania i rozpoznawania emocji własnych i innych ludzi;
• rozwiną zdolność nawiązywania kontaktów z innymi i umiejętność komunikowania się;
• wykształcą odporność emocjonalną;
• będą umieć skutecznie pokonywać trudności występujące z konkretnych sytuacjach życiowych;
• poznają i rozwiną własne możliwości twórcze, wyobraźnię, pomysłowość, relaksacyjność;
• doświadczą samodzielności i skuteczności działania.Język angielski